بعدیقبلی
اجرای پروژه های صنعتی بهترین آموزش ها را با ما تجربه کنید

آشنائی با سینی کابل ها

2350 بازدید
ثبت شده در: يكشنبه 8 مرداد 1396 ساعت 08:19:39
توسط: تهامی
4.751

 

 

سینی کابل

همانطور که نام آن پیدا است ، تجهیزیست جهت قرارگیری سیم و کابل بر روی آن . به طور کلی و مطابق با استاندارد ، جهت عبور سیم و کابل در تعداد بالا در یک مسیر می بایست از سینی کابل استفاده گردد .

در کشور ما خوشبختانه تولید کنندگان بیشماری اقدام به تهیه و تولید این محصول مینمایند که متاسفانه تنها تعداد محدودی از این شرکت ها تولیداتشان مطابق با استاندارد های روز دنیا و کیفیت بالا می باشد . این مقاله سعی بر آن دارد تا شما را با نحوه انتخاب مناسب ترین سینی کابل و نحوه تشخیص کیفیت برتر سینی کابل راهنمایی نماید .

قدم اوّل :

 

نوع ورق استفاده شده :

بی شک مهمترین نکته در خصوص انتخاب سینی کابل مناسب ، اطلاع یافتن از کیفیت مواد اولیه آن که همان ورق آهن است میباشد . ورق های آهن در بازار با مارک ها و مدل های مختلف عرضه میگردند . شرکت هایی که در انتخاب ورق آهن دقت ویژه ای را به عمل می آورند ، دارای کیفیت بالایی در محصولات خود خواهند بود. شرکت ارشک صنعت با عنایت به استقرار واحد کنترل کیفیت در دفتر مرکزی و کارخانه خود ، همواره تلاش نموده است تا با کنترل دقیق و ممیزی پیوسته شرکت های تولید کننده ورق آهن ، بهترین محصولات را جهت استفاده تهیه نماید.ورق های آهن تهیه شده در واحد کنترل کیفیت از نظر میزان ضخامت ، نوع پوشش و کیفیت ظاهری مورد ارزیابی قرار میگیرند و با تجهیزات تست پیشرفته ای که در کارخانه موجود است اقدام به بررسی میزان پوشش گالوانیزه ورق ها مینماید.

قدم دوّم

نوع طراحی :

در طرح و نقشه ساخت سینی های کابل میبایست دقت فراوانی صورت پذیرد تا سینی کابل جدای از وظیفه اصلی خود که همانا حمل کابل میباشد ، در طول مسیر نیز باعث داغ شدن بیش از حد کابل نگردد . همچنین سینی های کابل میبایست طوری طراحی گردند که امکان نصب و اجرای آن بسیار سهل و ساده باشد .

شرکت ارشک صنعت موارد ذیل را در طراحی های خود همواره مد نظر قرار داده است :

1) طراحی پانچ های گرد و لوبیایی جهت تهویه هر چه بهتر کابل در بستر سینی کابل.

2) طراحی دقیق اتصال های رابط جهت سهولت در نصب سینی کابل.

3) طراحی دقیق متعلقات ( زانویی و سه راهی ) جهت سهولت در چرخش کابل بر روی آن.

قدم سوّم :

نحوه ساخت :

استفاده از تجهیزات پیشرفته جهت ساخت سینی کابل بسیار مهم و حائز اهمیت است . از آن جایی که سینی کابل را میتوان با تجهیزات ورق کاری ساده نیز ساخت لذا در بازار ایران تفاوت کیفیتی بین سینی کابلها بسیار زیاد است که دلیل اصلی آن استفاده از تجهیزات ورق کاری ضعیف است .به طور کلی عملیات ذیل در ساخت سینی کابل انجام میپذیرد:

1) برش کاری: ورق های آهن در بدو ورود به کارخانه پس از پشت سر گذاشتن مراحل تست و کنترل کیفی به بخش برش انتقال داده میشوند . در این بخش با توجه به اندازه سینی کابل مورد نظر برای تولید ، ورق های آهن برش داده میشوند . استفاده از گیوتین های پیشرفته برای برش باعث میشود تا میزان پلیسه در محل برش به حداقل رسیده و اندازه نهایی برش ورق به دقیق ترین اندازه خود برسد . شرکت ارشک صنعت مجهز به گیوتین های NCبا قدرت برش 10 میلیمتر میباشد ، که کیفیت برش را به حداکثر میرساند . در حال حاضر تلورانس برش ورق در این شرکت ±1/0 میلیمتر میباشد..

2) پانچ: ورق های برش خورده از واحد مربوطه به سمت واحد پانچینگ منتقل میگردند . در این واحد با استفاده از پرس های ضربه ای با قدرت های 20 تا 100 تن و با استفاده از پیشرفته ترین قالب های ساخته شده توسط شرکت ، تمامی سینی های کابل پانچ میگردند . با توجه به کیفیت بالای قالب های موجود در کارخانه ارشک صنعت عموماً سینی کابلها دارای کیفیت پانچ بالا و حداقل پلیسه میباشند.

3) خم کاری: این واحد در واقع آخرین مرحله از ساخت سینی کابل میباشد .در این مرحله سینی های کابل با توجه به عرض و ارتفاع آنها خم کاری میشوند . از آن جایی که بسیاری از کارگاههای تولید کننده سینی کابل از خم کن های دستی برای خم کاری سینی کابل استفاده میکنند ، لذا کیفیت سینی های تولیدی در این دسته از کارگاهها بسیار پایین میباشد. در کارخانه ارشک صنعت با استفاده از خم کن های CNCبالاترین کیفیت خم کاری بر روی سینی کابلها انجام میپذیرد به طوری که هیچ گونه اختلاف اندازه ای در سینی کابلهای تولیدی این شرکت مشاهده نمیگردد.

4) عملیات تکمیلی: بعضاً تعدادی از متعلقات سینی کابل نیازمند عملیات تکمیلی نظیر جوشکاری میباشند که در صورت نیاز به واحد جوشکاری انتقال داده میشوند . کلیه سه راهی ها و اتصالات جانبی سینی کابلهای تولیدی در این شرکت با استفاده از پیشرفته ترین دستگاههای جوش آرگون و یا Co2جوشکاری میشوند .

قدم آخر :

بسته بندی

بی شک نحوه بسته بندی و ارسال سینی کابل به محل پروژه بسیار حائز اهمیت میباشد . در صورتی که سینی های کابل به درستی پالت بندی و بسته بندی نگردند در حین حمل به پروژه دچار آسیب های فراوانی میشوند . در کارخانه ارشک صنعت کلیه سینی های کابل با دقت فراوان بسته بندی ، سلفون پیچ و تسمه کشی میگردند تا در طول مسیر حمل آسیبی به سینی های کابل وارد نشود.

در انتها جهت جمع بندی موارد ذکر شده میتوان آیتم های با اهمیت در بررسی و انتخاب سینی کابل را به شرح ذیل بیان نمود :

1) در بررسی کیفیت ورق گالوانیزه دقت کافی را مبذول دارید . ورق های گالوانیزه فابریک باید فاقد شوره و پوشش یک دست باشند . در صورتی که سینی کابل انتخابی شما از نوع گالوانیزه گرم است . میزان پوشش گالوانیزه مطابق استاندارد ASTMa123میبایست بین 60 تا 90 میکرون باشد . بدین منظور حتماً از تولید کننده درخواست نمایید تا دستگاه تست ضخامت گالوانیزه را در اختیارتان قرار دهد .

2) اندازه دقیق عرض و ارتفاع سینی کابل ها را با کولیس بررسی نمایید تا از یکسان بودن اندازه سینی ها اطمینان حاصل نمایید . در صورتی که اندازه ها یکی نباشد ، عملیات نصب سینی ها بسیار دشوار خواهد بود.

3) در زوایای خم سینی ها دقت کافی را مبذول فرمایید . کلیه خم ها در سینی کابل باید با زاویه 90 درجه باشند . اگر این زاویه بیشتر و یا کمتر باشند بدون شک در عملیات نصب سینی مشکلات زیادی به وجود خواهد آمد .

4) کیفیت جوش کاری بر روی قطعات و اتصالات باید بالا باشد به طوری در محل های جوش پوشش لازم ایجاد شده باشد . در صورتی که جوشها به صورت پیوسته نباشند به مرور زمان و در اثر Deflectionایجاد شده بروی ورق امکان از بین رفتن جوش وجود دارد.

5) در آخر هنگام بررسی بسته بندی نهایی از محکم بودن تسمه ها اطمینان حاصل نمایید. در صورتی که سینی های کابل بر روی پالت قرار نگرفته باشند ، تخلیه آن بسیار مشکل خواهد بود.

 

 

 

 

 

 

انواع سینی کابل

 

 

../source/6.[1].jpg..

 

/source/5.[1].jpg

 برای دیدن غکس های بیشتر روی لینک بالا کلیک کنید

 

سینی کابل در تاسیسات الکتریکی

سینی کابل از یک ورقه آهنی به صورت یک کانال فلزی با تعدادی سوراخ تشکیل می گردد.

سینی کابل به طور گسترده درتاسیسات بزرگ صنعتی و تجاری برای حمایت از کابل های NYM، کابل های زره پوش، کابل های مقاوم در برابر آتش (نسوز) مانند FP200 وغیره استفاده می گردد.

کابل ها بر روی سینی کابل ها گذاشته شده و توسط بست بر روی سوراخ های سینی کابل محکم می گردند.

کابل های نسوز باید به سینی کابل یا دیوار کلیپس زده شوند؛ استفاده از کلیپس های مسی یا استیل و پیچ برنجی یا بولت ها بسیار مفید می باشند.

رنج گسترده ای از اشکال سینی کابل و متعلقات آن موجود بوده تا بتواند منتقل کننده کابل ها و تجهیزات الکتریکی  گوناگون باشد.

انواع سینی کابل :

-          سینی کابل گالوانیزه گرم عمقی غالبا در محیط های با دمای بالا یا دمای پایین و جاهایی که آلاینده های جوی نرمالی دارند استفاده میگردد .

فرآیند گالوانیزاسیون  مبتنی براستاندارد BS729بوده ومی بایستی  براساس آن تهیه گردد.

-          انواع دیگری از سینی های کابل ازجمله سینی کابل PVCو سینی کابل استیل جهت استفاده در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرند .

برچسب ها:

تفاوت لامپ های LED و لامپ های کم مصرفتفاوت لامپ های LED و لامپ های کم مصرف
رله های کمکیرله های کمکی
پر کردن موارد * دار الزامی است.
نام شما *
ایمیل *
سایت
متن پیام
انتخاب ایکن
نحوه نمایش
  • به صورت عمومی
  • به صورت محرمانه
متن تصویر *
محمد رضا حاج عابدی - دوشنبه 20 شهريور 1396 ساعت 06:26:16
سلام در خصوص ضخامت سینی کابل که چه ضخامتی برا کابل کشی نیاز دارد. جدولی در این خصوص وجود دارد؟ یک پروژه تجاری داریم 40000 متر در 8 طبقه
پاسخ مدیر
سلام. توی پروژه بهترین و عرف ترین ضخامت برای سینی کابل و لدر کابل 2 میلی متر هست ولی بعضی از شرکتها از ضخامت کمتر نیز استفاده میکنن که در این صورت باید فاصله بین ساپورتهای سینی کابل کمتر شود
...